" /> МЕНИ од 7-12 месеци

 

 

ЈУДГ на ОЦ „Раде Јовчевски Корчагин“ – Скопје

Есенско мениОд 7 до 12 месеци

I неделаи III недела

 

Појадок

Ужина

Ручек

Ужина

Вечера

Понеделник

тарана со сирење,адаптирано млеко

пудинг од тиква

вариво од зеленчук, сок од портокал

овошен колач,млеко

 

Вторник

гриз со адаптирано млеко и жолчка

кашичка од морков

пире од ориз со пасирано пилешко, сок од домати

пудинг со јаболко

 

Среда

палента со млеко и шеќер

млеко адаптирано

каша од боранија и компири, кисело млеко

гриз со млеко и пасирано овошје

 

Четврток

кашичка со овесни снегулки и жолчка

пудинг од јаболко

тиквички со компир и мелено месо, овошен сок

кашичка од бисквити

 

Петок

кашичка од ориз интегрален

сок од лимон свежо цеден

шарен пилав со мелено месо

кох со јајца , млеко

 

II недела и IV недела

 

Појадок

Ужина

Ручек

Ужина

Вечера

Понеделник

палента со сирење, адаптирано млеко

пасирано овошје со адаптирано млеко и мед

кашичка од мешан зеленчук

сутлијаш

 

Вторник

кашичка од двопек

овошен јогурт и бисквити

варена риба со компири, сок

гриз со адаптирано млеко и какао

 

Среда

фиде со сирење и жолчка, јогурт

кашичка од јаболко

каша од грашок, сок

каша од пченкарно брашно со овошје

 

Четврток

пудинг со печена јаболка

каша од морков

спанаќ со ориз, мелено месо, кисело млеко

варена мелена пченица

 

Петок

кашичка од интегрални бисквити

пире од банана

пилешко со макарони, сок од портокал

кох од гриз

 

 Изработил : Момица Бошњаковска                                                                                                СнежанаКалишевска                                                                                                                                                                                                              

Проверил: Анита Николиќ                                                                                           

Одобрил : Директор Лидија Поповска

 

We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of the site have already been set. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk