" /> Чинија од листови 26.11.2020

Стандард:Детето може да воспостави контрола на движењата на дланките и прстите.

Цел:Детето да се поттикне да ги користи дланките и прстите за конкретна цел.

 

Тек на активност:За изработка на украсната чинија од лисја земете лист по ваш избор и желба,притоа истиот да не биде оштетен.Потоа поставете го врз глинамолот и со сукало притиснете го,и внимателно со ноже(од глинамолот)направете ја чинијата од лист.Потоа оставете да се исуши и по желба на вашето дете украсете ја или обојте ја со темперни или акрилни бои.

cinija od listovi  cinija pd listovi 1 

 

Материјали и средства за реализација:глинамол,ноже,лисја,подлога,темперни бои,четки.

Воспитувач:Кристина Лабудовиќ

We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of the site have already been set. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk